Itinerar pastoral – 17 februarie 2023

vizite_pastorale_bun

În ziua de 17 februarie 2023, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial în cadrul Sectorului Proiecte și Construcții bisericești, a efectuat o vizită pastorală în eparhie. Astfel, a vizitat: Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” – supravegherea lucrărilor de montaj a plăcilor ceramice (faianță) la bucătăria cantinei și a celor de sistematizare a curții interioare, la aceeași cantină; Parohia Cumpărătura – stabilirea amplasamentului în vederea edificării unei noi case parohiale; Ferma Lucos Liteni-Moara – începerea lucrărilor de construire a platformei betonate pentru însilozare masă vegetală și stabilirea amplasamentului pentru amenajare hambar metalic pentru porumb știuleți; Mănăstirea Sihăstria Putnei – stabilirea amplasamentului pentru clădirea care va include clopotnița, muzeul, biblioteca, cancelaria și sala de conferință/lectură; stabilirea locației în vederea mutării centralei termice, dezafectarea a două case monahale vechi cu scopul reproiectării și edificării unei construcții noi, vizitarea lucrărilor finale la depozitul de materiale și a locației unde vor fi mutate atelierul de tămâie și sculptură.