Itinerar pastoral – 14 septembrie 2023

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 14 septembrie 2023, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial în cadrul Sectorului Proiecte și Construcții bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Mănăstirea „Sfântul Ioan cel Nou” – stadiul lucrărilor de cercetare arheologică și de restaurare din interiorul Bisericii „Sfântul Gheorghe” – monument UNESCO, al lucrărilor de restaurare și consolidare la vechea stăreție și al lucrărilor la parcarea din incinta ansamblului arhiepiscopal;
  2. Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” – stadiul lucrărilor de realizare a drenului perimetral și a zidului de sprijin în zona de protecție a bazinului de apă – rezerva de incendiu;
  3. Parohia „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” Gara Fălticeni – stadiul lucrărilor la noua biserică de zid, realizarea săpăturii, a drenurilor și a colectării apelor din pânza freatică;
  4. Mănăstirea Cămârzani – stadiul lucrărilor de edificare a halei pentru Tipografia „Arhim. Vartolomeu Mazereanu” a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, al lucrărilor de realizare a conectării la apă curentă și electricitate, de sistematizare, aducțiune și dren;
  5. Ferma Lucos – stadiul lucrărilor de realizare a conectării la apă curentă și electricitate, a canalizării la adăpostul de păsări; lucrări agricole de sezon și de întreținere.