Itinerar pastoral – 14 iunie 2023

vizite_pastorale_bun

În data de 14 iunie 2023, după încheierea programului de birou la Centrul Eparhial, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial în cadrul Sectorului Proiecte și construcții bisericești, a vizitat următoarele unități de cult, pentru a cerceta respectarea programului liturgic din perioada Postului „Sfinților Apostoli Petru si Pavel”.
Astfel, Înaltpreasfinția sa a vizitat:
1. Parohia „Sfânta Varvara” Gura Humorului;
2. Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” Gura Humorului;
3. Catedrala „Nașterea Maicii Domnului” Gura Humorului;
4. Parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena” Gura Humorului;
5. Parohia Mănăstirea Humorului 1;
6. Parohia Mănăstirea Humorului 2;
7. Mănăstirea Humor;
8. Parohia Runcu;
9. Parohia Poieni Solca;
10. Parohia Botoșana;
11. Parohia Comănești;
12. Parohia Humoreni;
13. Parohia Soloneț;
14. Parohia Bălăceana;
15. Parohia Brașca;
16. Parohia Stroiești I;
17. Parohia Stroiești II;
18. Parohia Zaharești;
19. Parohia Liteni;
20. Parohia Frumoasa.