Itinerar pastoral – 14 ianuarie 2023

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 14 ianuarie 2023, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Ilie Bogatu, manager transport, a efectuat o vizită pastorală în eparhie. Astfel, a vizitat: Mănăstirea „Sfântul Nicolae”, Leucușești; Parohia Huși; Parohia „Sfântul Ilie” Fălticeni – finalizarea lucrărilor de modificare și schimbare a acoperișului; Ferma Lucos Liteni – finalizarea lucrărilor de construire platformă dejecții solide și începerea lucrărilor de cofrare bazin preluare dejecții lichide; Parohia Zaharești; Parohia Stroiești Centru; Parohia Vâlcele; Parohia Bălăceana; Parohia Humoreni; Parohia Comănești; Parohia Soloneț; Parohia Todirești; Parohia Părhăuți; Mănăstirea Părhăuți – lucrările de renovare la casa monahală; Parohia Costâna; Parohia Mihoveni; Parohia „Sfântul Nicolae” Șcheia; Mănăstirea Ițcani; Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” – lucrări montaj plăci ceramice bucătărie și începerea lucrărilor de sistematizare a zonei perimetrale la cantina seminarului.