Itinerar pastoral – 12 septembrie 2023

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 12 septembrie 2023, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial în cadrul Sectorului Proiecte și Construcții bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” – stadiul lucrărilor de rebranșare la canalizare și de sistematizare;
  2. Atelierul de Broderie „Sfânta Lidia” din incinta Căminului de Bătrâni „Sfântul Ioan cel Nou” – stadiul lucrărilor de amenajare a noului spațiu de lucru;
  3. Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” Gura Humorului – stadiul lucrărilor de extindere a pridvorului, de refacere a turlei (partea inferioară) și de realizare a acoperișului bisericii;
  4. Parohia „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” Boureni – Gura Humorului – stadiul lucrărilor la acoperișul bisericii, modificările la Sfânta Masă, stabilirea amplasamentul Centrului Socio-Cultural-Educativ, realizarea conexiunii la apă curentă a bisericii;
  5. Protopopiatul Câmpulung – stadiul lucrărilor de finisaje exterioare, de montare a termosistemului și a ancadramentelor exterioare la latura extinsă a clădirii protopopiatului cu destinația corp de birouri și cantină socială.