Itinerar pastoral – 11 februarie 2024

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 11 februarie 2024, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele protosinghel Ilie Bogatu, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

1. Parohia Cotu Băii – stabilirea amplasamentului pentru edificarea noului lumânărar și inițierea unui proiect de reabilitare și integrare a construcțiilor existente;
  2. ⁠Parohia Botești – inițierea unui proiect de reabilitare și conservare exterioară și interioară a bisericii;
  3. ⁠Mănăstirea „Sfântul Ilie” Șcheia;
  4. ⁠Parohia „Nașterea Maicii Domnului” Șcheia – stadiul proiectării noii biserici de zid și situația din teren;
  5. Ferma Lucos – stadiul lucrărilor de edificare a halei pentru ovine; evaluarea activităților zootehnice și a lucrărilor de întreținere.