Itinerar pastoral – 11 aprilie 2024

vizite_pastorale_bun

În după amiaza zilei de 11 aprilie 2024, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial la Sectorul Proiecte și Construcții Bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Ansamblul Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou” – stadiul lucrărilor la obiectivul 1: Biserica „Sfântul Gheorghe”, monument UNESCO, obiectivul 2: Stăreție, obiectivul 3: Chilii, obiectivul 5: Clisiarniță;
  2. ⁠Parohia Ipotești I – stadiul lucrărilor de realizare a acoperișului la noul lumânărar și la centrala termică cu grup sanitar; stadiul lucrărilor de înlocuire a pavelelor din curtea bisericii cu piatră de carieră; stadiul lucrărilor de realizare a aleii în cimitir; stadiul lucrărilor de realizare a iluminatului exterior și a lucrărilor de repoziționare a crucii pe clopotniță;
  3. ⁠Mănăstirea „Sfântul Ilie” Șcheia;
  4. ⁠Parohia „Nașterea Maicii Domnului” Șcheia – începerea lucrărilor de săpătură pentru fundație, în vederea edificării noii biserici de zid;
  5. ⁠Mănăstirea Părhăuți – stadiul lucrărilor de mansardare a casei monahale;
  6. ⁠Parohia Părhăuți – stadiul lucrărilor de edificare a noii biserici de zid – faza bolți și centură;
  7. ⁠Schitul „Sfinții Ciprian și Iustina” Todirești – stadiul lucrărilor de edificare a noii biserici de zid, faza demisol;
  8. ⁠Mănăstirea Arbore – stadiul lucrărilor de edificare a Centrului Social-Filantropic „Sfântul Evanghelist Luca”, faza placă parter, din incinta casei monahale;
  9. ⁠Parohia Botoșana – stadiul lucrărilor de consolidare-restaurare a bisericii de lemn, monument istoric categoria A, finanțate prin Programul Național de Redresare și Reziliență;
  10. ⁠Ferma Lucos – stadiul lucrărilor de edificare a halei pentru ovine, faza suprastructură tronson 3; lucrări și activități zootehnice de sezon.