Itinerar pastoral – 1 august 2023

vizite_pastorale_bun

În după-amiaza zilei de 1 august 2023, după încheierea programului de birou, Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, însoțit de părintele arhimandrit Paraschiv Dabija, vicar administrativ, și părintele Eftimie Mutescu, consilier eparhial în cadrul Sectorului Proiecte și Construcții bisericești, a vizitat șantierele în lucru și activitatea următoarelor unități de cult din eparhie:

  1. Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” – lucrările de branșare la utilități și de realizare a canalizării;
  2. Căminul de Bătrâni „Sfântul Ioan cel Nou” – lucrările de amenajare a curții interioare;
  3. Ferma Lucos – lucrările de întreținere a animalelor și lucrările agricole de sezon;
  4. Mănăstirea Râşca – pregătirile privind începerea lucrărilor de restaurare-renovare a bisericii-monument finanțate prin Programul Național de Redresare și Reziliență;
  5. Mănăstirea Sihăstria Râșcăi – stadiul lucrărilor de pictură exterioară a bisericii mari și al lucrărilor de pictură din paraclisul clopotniței, lucrările de finisaj la casa monahală, lucrările de montaj al troiței de intrare;
  6. Mănăstirea Slătioara – lucrările de desfacere a anexei clopotniței și de renovare a zonei afectate.