Itinerar catehetic februarie – martie 2023

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, în  perioada februarie – martie 2023, echipa Departamentului catehetic din cadrul Sectorului Catehizare, tineret și educație pentru viață al Centrului Eparhial Suceava, a efectuat mai multe vizite în scop catehetic, organizând o serie de ateliere tematice cu teme specifice perioadei Postului Mare și a slăvitului Praznic al Învierii Domnului.

Astfel, echipajul catehetic format din prof. Cristi-Gabriel Hurjui, consilier eparhial, împreună cu dra Bianca-Gabriela Roman și dl Gabariel Ilișoi, referenți ai Sectorului Catehizare, tineret și educație pentru viață, au susținut activități catehetice și socio-educative, în următoarele parohii, școli și licee în care funcționează centrele de tineret Ecclesia ale Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților: Liceul Tehnologic Nr. 1 Câmpulung Moldovenesc – îndrumător prof. Tiberiu Creciunescu, Parohia Duminica tuturor sfinților Voitinel II – îndrumător PC Pr. Ionuț Ciobanu, Parohia Adormirea Maicii Domnului Dorna Arini – îndrumători PC Pr. Iulian Borgovan și prof. Anamaria Borgovan, Parohia Sfântul Ierarh Nicolae Iaslovăț – îndrumători PC Părinte Eugen Ilincăi și PC Pr. Ioan-Viorel Cozmei, Parohia Sfânta Cuvioasă Parascheva Rădăuți – îndrumător PC Părinte Angel Prelipcean, Școala Profesională Specială  Câmpulung Moldovenesc – îndrumător PC Pr. Mihai Botezat, Școala cu clasele I-VIII Iaslovăț – îndrumător Director Cotoară Luminița și Parohia Sfântul Procopie Milișăuți – îndrumători PC Părinte Lupăștean-Barfă Bogdan și PC Părinte Adrian Platon.

Nădăjduim ca în viitorul apropiat să se alăture cât mai mulți preoți și profesori din eparhia noastră, demersurilor catehetice promovate prin proiecte ca: Școala de Duminică, Școala de Vară Copii la Altar Ediția a III-a, înființarea Centrelor de tineret Ecclesia și Taberele desfășurate la nivel eparhial: Temerari pe drumul cunoașterii Ediția a II-a și Comorile satului Ediția a III-a.

Cu prilejul Sfintelor Sărbători ale Învierii Domnului, dorim tuturor tinerilor, copiilor și coordonatorilor de tineret din Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, multă liniște sufletească și bucurie sfântă, alături de cei dragi!

prof. Cristi-Gabriel Hurjui,

consilier eparhial