Itinerar catehetic – 17 august – 18 septembrie 2022

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, în perioada 17 august – 18 septembrie 2022, Biroul de catehizare parohială a organizat o serie de activități catehetice în parohiile și mănăstirile eparhiei. Astfel, activitatea catehetică din teren, susținută de către consilierul eparhial de la Sectorul Catehizare, tineret și educație pentru viață, a continuat și în cea de-a doua parte a vacanței de vară, cu o activitate desfășurată în Paraclisul Mănăstirii Sfântul Ioan cel Nou, proiect adresat copiilor cu nevoi speciale din cadrul Asociației HelpAutism Suceava – 17 august, Parohia Adormirea Maicii Domnului Dorna Arini – 18 august, Parohia Tuturor sfinților Voitinel II – 18 august, Parohia Sfânta Cuvioasă Parascheva Pleșești – 19 august, Parohia Sfântul Nicolae  Uncești – 19 august, Parohia Acoperământul Maicii DomnuluiBălcăuți – 22 august, Parohia Înălțarea Sfintei Cruci Suceava – 23 august, Mănăstirea Buna Vestire Moldovița (atelier catehetic desfășurat în cadrul școlii de vară organizate de către Școala Gimnazială Nr. 1 Suceava, Ediția a IV-a) – 25 august, Parohia Sfinții Cosma și Damian Dănila – 26 august, Parohia Sfântul Ioan Botezătorul Satu Mare – 26 august, Parohia Sfântul Ioan Botezătorul Zamostea – 30, 31 august, Capela Ortodoxă Sfântul Ierarh Nicolae a Colegiului Național Nicu Gane Fălticeni – 01 septembrie, Parohia Izvorul Tămăduirii Burdujeni – 09 septembrie, Parohia Adormirea Maicii Domnului Straja I – 09 septembrie, Parohia Sfinții Împărați Constantin și Elena Straja II– 09 septembrie, Parohia Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil  Rădăuți – 11 septembrie, Sediul Asociației Studenților Ortodocși Români, Filiala Suceava – 15 septembrie, Parohia Adormirea Maicii Domnului Ilișești – 18 septembrie.

prof. Cristi-Gabriel Hurjui,
Consilier eparhial