Hramul Schitului „Sfântul Ilie” Sălaș

Marți, 2 august, Schitul Sfântul Ilie – Salaș al Mănăstirii Putna și-a sărbătorit hramul. Sfânta Liturghie a fost oficiată de către Arhim. Melchisedec Velnic, starețul Mănăstirii Putna și exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, la Schitul Salaș se slujește după calendarul neîndreptat, pentru a veni în ajutorul oamenilor din acele cătune izolate care așa sunt obișnuiți. Situația este asemănătoare cu cea din Vicariatul Ortodox Ucrainean din România, aflat sub directa oblăduire a Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.