Galeria 100 de Biblii, de Ziua Bibliei! Forumul național pentru copii și tineret BIBLIAteca

whatsapp_image_2020-11-14_at_12

Galeria 100 de Biblii, de Ziua Bibliei! Marcarea comuniunii în numele Adevărului absolut, al Binelui desăvârșit, al Frumosului netrecător, de către 100 de copii și tineri, laureați ai concursului BIBLIAteca – subcomponentă a Forumului național și laborator de învățare alternativă pentru copii și tineret omonim.

Evenimentul educațional-cultural a fost organizat de Inspectoratul Școlar Județean Suceava în parteneriat cu Casa Corpului Didactic „George Tofan” Suceava,  Biblioteca  Bucovinei „I. G. Sbiera” Suceava și Sectorul Teologic-Educațional al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, pentru a sărbători Ziua  Bibliei,  instituită prin hotărârea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române încă din 2006. 

În etapa preforum, 857 de copii și tineri din județele  Alba, Argeș, Botoșani, Călărași, Dolj, Iași, Giurgiu, Maramureș, Neamț, Sălaj, Timiș, Vaslui, Vrancea, din Suceava, județul-gazdă, și din municipiul București au realizat și înscris lucrări în cele 4 secțiuni ale forumului: Mesajul meu „Citește Biblia!” (mesaj comunitar și mesaj audio-video); Diamante biblice eseu, exegeză în limbaj de novice (copii și tineret); Mesaj biblic în limbaj digital; Răspunsuri biblice la provocări pandemice.

Predictibil pentru aceste vremuri, interesul participanților s-a îndreptat mai cu seamă spre mesajul audio-vizual, spre crearea de instrumente digitale de învățare și evaluare (Prezi, Padlet, Wordwall, Quizizz, LearningApps, StoryJumper, BookCreator, Armored Penguin), dar au fost înscrise în concurs și creații literare reflexive, cu importante valențe persuasive, încercări de răspuns la complexitatea și diversitatea provocărilor pandemice.

„Modestia se definește așadar ca cea mai frumoasă și cu folos virtute umană, transformată în relația cu Dumnezeu în smerenie și ascultare.” (Teodora Iacob, cl. a XI-a, Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” Iași, prof. dr. Nicoleta Negură)

„Sfânta Scriptură depășește astfel domeniul eticii și al moralității, fiind o carte a condiției umane, în care Dumnezeu ne prezintă tot ceea ce trebuie să știm pentru a trăi o viață fără de prihană, în plină părtășie cu El.”  (Lăcrămioara Bodnărescu, cl. a XI-a Colegiul Național „Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuți, prof. Miriam-Leon Postolache)

„O minune săvârșită și descrisă de viziunea teologică ar putea îndemna omul modern la deschiderea amplă a inimii în fața Bisericii, prin schimbarea mentalității, a modului de abordare, a naturii propriu-zise”. (David Konrad Gyorfi Kapronczay, Colegiul Romano-Catolic „Sfântul Iosif” București, dir. sr. Rodica-Elena Miron)

„Această Carte Sfântă reprezintă cel mai accesibil refugiu al omului modern.” (Anamaria Ștefănica Poenariu, cl. a a XII-a A, Liceul Tehnologic „I.V. Liteanu” Liteni, prof. Cecilia Sburlea)

„Această pandemie, în ciuda faptului că este privită de unele persoane ca o pedeapsă cruntă, semnifică doar o pură testare, care verifică statornicia noastră în credință.” (Antonie Tcaciuc, cl. a X-a, Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” Suceava, arhid. prof. dr. Bogdan-Mihai Hrișcă, director)

„Mi s-a părut interesantă această idee de «provocări pandemice», deoarece există o mulțime de provocări apărute odată cu acest nou virus. Și cum să nu fie provocări, când nu-ți mai poți îmbrățișa vecinul, când nu mai știi dacă din spatele măștii cineva râde sau plânge… Cum să nu fie provocări? Înainte, când cineva strănuta, i se zicea: «Sănătate!» sau «Noroc!». Acum iuțim pasul și nu ne uităm în urmă…” (Maria Ciobotaru, cl. a VII-a, Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” Iași, prof. dr. Nicoleta Negură)

Juriul competiției, constituit din arhid. prof. dr. Bogdan-Mihai Hrișcă, Consilier  Sectorul Teologic-Educațional, Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, prof. Elena-Manuela David, director al Casei Corpului Didactic „George Tofan” Suceava, director Gabriel Cărăbuș, Biblioteca  Bucovinei „I. G. Sbiera” Suceava, prof. Mihaela Grădinariu, scriitor, membru în Uniunea  Scriitorilor din România, Filiala Iași prof. dr. Nicoleta Negură, metodist al Inspectoratului Școlar Județean Iași, a desemnat laureații BIBLIAteca invitați și participanți, de altfel, la lucrările forumului. Astfel: Colegiul Național „Dragoș Vodă” Câmpulung Moldovenesc – pr. prof. dr. Alexandru Cojocari-Moroșan; Colegiul Național „Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuți – prof. Miriam Leon-Postolache; Colegiul Național „Gheorghe Roșca Codreanu” Bârlad, jud. Vaslui – prof. Gabriela Giușcă; Colegiul Național Iași – prof. Mihaela Talpeș; Colegiul Național „Ion Maiorescu” Giurgiu – pr. Tudor Georgian Bogdan; Colegiul Național „Mihai Eminescu” Suceava – prof. Narcisa-Elena Tiperciuc; Colegiul Național „Octav Onicescu” București – prof. Gabriela-Alina Năstase; Colegiul Romano-Catolic „Sfântul Iosif” București – sr. Rodica-Elena Miron, director; Colegiul Tehnic „Lațcu Vodă” Siret – prof. Magdalena Ciobaniuc; Liceul Tehnologic „Iorgu Vârnav Liteanu” Liteni – prof. Cecilia Sburlea; Liceul Tehnologic „Mihai Eminescu” Dumbrăveni – prof. Mihaela Apetrei, director,  prof. Mihaela-Paula Dranca,  prof. Ion-Liviu Drobotă; Liceul Tehnologic „Oltea Doamna” Dolhasca – prof. Adrian Dăscălescu; Liceul Teoretic „Vasile Alecsandri” Iași – prof. dr. Nicoleta Negură; Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei” Suceava – arhid. prof. dr. Bogdan-Mihai Hrișcă; Școala Gimnazială Nr. 1 Bogdănești – prof. Nicoleta Ursuțu, director; Școala Gimnazială Bosanci – prof. Tamara-Loredana Bujorean; Şcoala Gimnazială Dorneşti – prof. Elena-Dana Ciobotaru; Școala Gimnazială Filiași, Dolj – prof. Sanda Toancă; Școala Gimnazială „George Topîrceanu”, Mioveni, jud. Argeș – prof. Adriana Hoaghea; Școala Gimnazială „Gheorghe Cioată” Todirești – prof. Elena-Lăcrămioara Danalache; Școala Gimnazială „Grigore Moisil” Ulmeni, Călărași – prof.  Alina Tătaru; Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Rădăuți – prof. Vera-Elena Bîndiul; Școala Gimnazială  „Mihail Sadoveanu” Grănicești – prof. Maria Zaharie; Şcoala Gimnazială „Nicolae Stoleru” Baia – prof. Mihaela Gogu; Școala Gimnazială „Petru Mușat” Siret – prof. Alina-Elena Burlică; Școala Gimnazială Poiana Stampei – prof. dr. Dorina Paicu, director; Școala Gimnazială Nr. 4 Suceava – prof. Irina Buta; Școala Gimnazială Nr. 25  Timișoara – prof. Ionela Ghimboașă; Școala Gimnazială Vatra Moldoviței – prof. Tiberiu Creciunescu.

„Numărul impresionant de lucrări înscrise în concurs,  distribuția geografică a participanților, calitatea creațiilor literare, audio-vizuale și digitale, implicarea tuturor laureaților în lucrările forumului, ca și calitatea dialogului pe marginea temei centrale de dezbatere – Biblia – sunt tot atâtea îndreptățiri să credem că în școlile noastre sunt mulți, foarte mulți copii și tineri minunați, pentru care performanța școlară și calitatea morală sunt un mod de viață.” (prof. Daniela Ceredeev, inspector școlar, coordonator de proiect)