Eveniment comemorativ la 200 de ani de la nașterea Părintelui Iraclie Porumbescu

Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților în parteneriat cu Consiliul Județean Suceava și Primăria Comunei Sucevița organizează joi, 9 martie 2023, un eveniment omagial dedicat părintelui Iraclie Porumbescu, la împlinirea a 200 de ani de la naștere.

Cel care urma să devină primul prozator modern al Bucovinei și tatăl renumitului compozitor Ciprian Porumbescu s-a născut la 9 martie 1823 în localitatea Sucevița, într-o familie de țărani români apropiați de Dumnezeu. De la o vârstă foarte fragedă a fost încredințat egumenului Mănăstirii Sucevița de la acea vreme, arhim. Ghenadie Platenchi, care s-a ocupat de educația lui, ctitoria voievodală devenind astfel cea dintâi școală a părintelui.

Manifestarea, care face parte din seria evenimentelor „Anului Comemorativ Ciprian Porumbescu – 2023”, va debuta cu Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie arhierească, săvârșită începând cu ora 8:00 în Paraclisul Mănăstirii Sucevița, de către Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților. De la ora 11:00 va fi oficiată slujba Parastasului pentru familia Porumbescu în cimitirul Parohiei Sucevița, la mormântul Varvarei Golembiovski, mama părintelui Iraclie.

Începând cu ora 11:45 va avea loc conferința dedicată lui Iraclie Porumbescu – chip al preotului bucovinean. În cadrul întâlnirii va fi evocată personalitatea cărturarului Iraclie, evidențiindu-se modul în care dragostea de țară și de neam se împletește cu slujirea preoțească, precum și cu activitatea literară.

Între invitații speciali se numără prof. Liviu Papuc, prof. Marian Olaru și pr. Ilie Molea. Aceștia or prezenta lucrările „Iraclie Porumbescu – o viață exemplară”, „Stat și națiune în Austria. Mișcarea de emancipare națională a românilor bucovineni” și respectiv „Iraclie Porumbescu – Chip al Preotului Bucovinean”.

Totodată, în cadrul evenimentului va avea loc și lansarea Cenaclului literar al Protopopiatului Rădăuți, prezentare a pr. Constantin Oprea, consilier cultural în cadrul Centrului Eparhial Suceava.

Vrednic slujitor al Bisericii lui Hristos și tatăl renumitului compozitor Ciprian Porumbescu – geniu al Baladei românești, preotul Iraclie s-a remarcat prin contribuția pe care a adus-o literaturii din Țara Fagilor, scrierile sale evocând sufletul satului bucovinean, dar și prin împlinirea misiunii pastorale pe care a desăvârșit-o prin nesfârșita dragoste față de aproapele.

Redăm, în cele ce urmează, programul complet transmis de către organizatori.

Joi, 9 Martie 2023:

  • 8.00 – 10.00: Sfânta Liturghie arhierească: (Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul înconjurat de un sobor de preoți și diaconi); locație – paraclisul Mănăstirii Sucevița;
  • 11.00 – 11.30: slujba parastasului pentru familia Porumbescu: locație: cimitirul parohiei Sucevița – mormântul Varvarei Golembiovski, mama părintelui Iraclie Porumbescu;
  • 11.45 – 13.00: eveniment cultural: conferință, alocuțiuni și lansarea Cenaclului literar al Protopopiatului Rădăuți: locație: sala de conferințe de la Popasul Bucovina

– cuvânt inaugural;

– conferință referitoare la personalitatea culturală a lui Iraclie Porumbescu;

Domnul Profesor Liviu Papuc – „Iraclie Porumbescu – o viață exemplară”

Domnul Profesor Marian Olaru – „Stat și națiune în Austria. Mișcarea de emancipare națională a românilor bucovineni”

Preot Ilie Molea – „Iraclie Porumbescu – Chip al Preotului Bucovinean”

– prezentarea Cenaclului literar al Protopopiatului Rădăuți – Pr. Constantin Oprea, Consilier cultural al Centrului Eparhial;
– cuvânt de încheiere.

Irina Ursachi