Duminica a XXX-a după Rusalii, la Paraclisul Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava”

În Duminica a XXX-a după Pogorârea Sfântului Duh, zi în care în bisericile ortodoxe este lecturat fragmentul de la Sfântul Apostol și Evanghelist Luca 18, 18-27 unde se relatează întâlnirea Mântuitorului cu dregătorul cel bogat, 27 noiembrie 2022, Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, s-a aflat la Paraclisul Mănăstirii „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava”.

Ierarhul a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie înconjurat de un sobor de preoți, din care a făcut parte arhim. Paraschiv Dabija, vicar administrativ al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.

Răspunsurile liturgice au fost date de membri ai Grupului Psaltic „Dimitrie Suceveanu” al Catedralei Arhiepiscopale.

La momentul rânduit, ierodiaconul Iosif (Dan) Cojocaru a fost hirotonit întru preot, pe seama Mănăstirii Arbore, iar teologul Iustin Tarcan întru diacon. De asemenea, PC Pr. Florin Spânu a fost hirotesit întru duhovnic și iconom stavrofor.

În cuvântul de învățătură intitulat „Crucea stabilește poziția omului în univers”, publicat pe site-ul Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, Înaltpreasfințitul Părinte Calinic a evidențiat faptul că pentru a dobândi viața cea veșnică trebuie să-L urmăm pe Hristos pe drumul cel greu al lepădării de toate şi al asumării Crucii.

„Auzind Apostolii cele spuse de Iisus, s-au mirat: „Şi cine poate să se mântuiască?” (Luca 18, 26). Raţionamentul lor era simplu: Dacă cei avuţi, care aveau posibilitatea să îndeplinească toate cele poruncite de legea mozaică, numai cu mare greutate se pot mântui, iar cei săraci, neavând posibilităţi materiale, nu pot împlini Legea, cine se mai poate mântui? Atunci, Iisus i-a asigurat: „La oameni aceasta este cu neputinţă, la Dumnezeu însă toate sunt cu putinţă.” (Matei 19, 26).

Deci, Dumnezeu poate să-i mântuiască şi pe unii, şi pe alţii, cu o singură condiţie: să creadă în El. Căci mântuirea nu este rezultatul lui „Ce să fac?”, ci darul bunătăţii lui Dumnezeu, fiindcă „nimeni nu este bun decât unul Dumnezeu” (Marcu 10, 18).”

Pr. Ștefan Mihalcea

Foto credit: Arhid. Vasile Plămadă