„Cuvânt din Sfântul Munte” – Conferință susținută de Arhimandritul Efrem Vatopedinul la Suceava

Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților în colaborare cu Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava, organizează VINERI, 16 iunie 2023, ora 19:00, în „Aula Magna” a Universității, conferința „Cuvânt din Sfântul Munte”.

Prelegerea va fi susținută de Preacuviosul Părinte Arhimandrit Efrem Vatopedinul, stareț al Mănăstirii Vatopedu din Sfântul Munte Athos, Grecia.

Evenimentul acesta face parte dintr-o serie de întâlniri duhovnicești organizate cu prilejul vizitei Preacuviosului Părinte Efrem la Suceava, în perioada 15-18 iunie. Cu această ocazie, Părintele Efrem va aduce din Sfântul Munte o copie după Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului Paramythia, care va fi așezată spre închinare în Biserica „Buna Vestire” a Mănăstirii Sihăstria Putnei, alături de Sfinții Sila, Paisie și Natan.

Evenimentul va fi transmis online pe pagina oficială de Facebook a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, precum și pe paginile de Facebook ale partenerilor media.

Vă așteptăm cu drag!