Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților vă invită la concertul caritabil de colinde

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților, Sectorul Cultural în colaborare cu Sectorul Social-Filantropic și Protopopiatul Fălticeni, vă invită la un concert caritabil de colinde.

Acesta va avea loc joi, 09.12.2021, începând cu ora 18:00 în incinta Bisericii ,,Sfântul Proroc Ilie” din Municipiul Fălticeni și este organizat, atât din dorința de a promova corurile, grupurile vocale și ansamblurile de cântec și tradiții din Bucovina, precum și cu scopul de a susține financiar proiectul caritabil ,,Un Crăciun pentru fiecare” – ediția a II-a.

În cadrul concertului organizat în Protopopiatul Fălticeni vor concerta:

  • Corala ,,Sfântul Ioan de la Râșca” a Protoieriei Fălticeni,
  • Corul vocal al Mănăstirii ,,Sfântul M. Mc. Gheorghe” – Cămârzani,
  • Grupul vocal ,,Flori de măr” al Căminului Cultural al Comunei Râșca,
  • Grupul ,,Moldova” de la Clubul Copiilor din Municipiul Fălticeni,
  • Grupul vocal al Parohiei ,,Cuvioasa Parascheva” din Pleșești,
  • Grup vocal instrumental al Colegiului Tehnic ,,Mihai Băcescu” din Municipiul Fălticeni,
  • Grupul vocal al Parohiei ,,Sfinții Voievozi” din Siliștea Nouă – Dolhasca,
  • Grupul vocal al Parohiei ,,Pogorârea Sfântului Duh” – Bogdănești,
  • Corul ,,Sfântul Lazăr” de la Mănăstirea Sihăstria Râșcăi.

Acest concert este primul dintr-o serie de patru astfel de evenimente ce vor avea loc în această perioadă în cadrul proiectului caritabil ,,Un Crăciun pentru fiecare” – ediția a II-a, proiect ce are ca și scop oferirea unor pachete cu alimente de bază, produse din carne și dulciuri unui număr de aproximativ 1000 de bătrâni singuri, lipsiți de orice ajutor material și social, precum și unui număr de aproximativ 1000 de copii proveniți din familii defavorizate și cu o situație materială, socială și financiară precară.

În perioada următoare vor avea loc astfel de concerte și în protopopiatele Suceava I și Suceava II, Câmpulung-Moldovenesc și Rădăuți.

Evenimentul va fi transmis live pe pagina de facebook a Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.

Pentru mai multe detalii despre acest proiect,
puteți apela la numărul de telefon 0756 277 365 – Pr. Andrei Mocanu,
coordonatorul voluntarilor Sectorului Social Filantropic al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.