Ajunul sărbătorii Botezului Domnului la Catedrala Arhiepiscopală din Suceava

În ajunul praznicului împărătesc al BobotezeiTeofania Domnului, preoţi slujitori ai Catedralei Arhiepiscopale din Suceava – Mănăstirea „Sfântul Ioan cel Nou” au binevestit astăzi, 5 ianuarie 2022, Botezul Domnului Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților.

După săvârşirea Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii a Sfântului Vasile cel Mare unită cu Vecernia în Biserica „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” și a slujbei Aghesmei celei Mari în curtea așezământului monahal, soborul preoţilor slujitori, condus de arhimandritul Serafim Grigoraș, a mers cu Ajunul Bobotezei la Reşedinţa Arhiepiscopală, unde au fost întâmpinați de Înaltpreasfințitul Părinte Calinic. După oficierea unui Polihroniu, ierarhul i-a binecuvântat pe cei care au vestit Dumnezeiasca Arătare a Domnului nostru Iisus Hristos la râul Iordan.

Mâine, 6 ianuarie 2021, la Marele Praznic al Botezului Domnului, Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur va fi săvârşită de Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, împreună cu părinții slujitori ai Catedralei Arhiepiscopale din Suceava, pe scena amenajată în curtea Mănăstirii „Sfântului Ioan cel Nou”.

La finalul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinția Sa va oficia Slujba sfințirii celei mari a apei (Agheasma Mare).

Pentru a se evita aglomerarea credincioșilor, cei prezenți vor primi Agheasma Mare în cele 20.000 de sticle, îmbuteliate în zilele de 5 și 6 ianuarie 2022 de monahi, monahii și tineri voluntari. Credincioşii sunt rugaţi să respecte restricţiile sanitare impuse de autorități, pentru prevenirea răspândirii infecției cu noul coronavirus.

Irina Ursachi