Acord de parteneriat cu Departamentul Românilor de Pretutindeni

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, în data de 5 iulie 2022, la București, Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, reprezentată prin pr. Mihai Cobziuc – consilier eparhial din cadrul Cancelariei Eparhiale, a semnat un acord de parteneriat cu Domnia Sa, Gheorghe – Florin Cârciu – Secretar de Stat, reprezentant al Departamentului Pentru Românii de Pretutindeni.

Obiectul Acordului constă în cooperarea interinstituțională cu privire la sprijinirea comunităților românești din afara graniților, în special a celor din zona Bucovinei de Nord (Regiunea Cernăuți și Ținutul Herței, Ucraina), și în realizarea activităților necesare pentru elaborarea și implementarea acțiunilor propuse.

Având în vedere competențele părților în ceea ce privește păstrarea și conservarea, dezvoltarea și exprimarea identității etnice, culturale, lingvistice și religioase a românilor de pretutindeni, se încheie un Acord de Parteneriat.