A apărut calendarul creștin-ortodox pentru anul 2022

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, Departamentul Colportaj al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților a pus în vânzare Calendarul creștin-ortodox pe anul 2022 în cele trei formate: tip filă (de perete), tip foaie (de perete) și tip agendă.

Spre deosebire de anii anteriori, calendarul tip agendă a fost îmbogățit cu un Cuvânt înainte al Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, cu organigrama actualizată a Administrației eparhiale și cu lista tuturor așezărilor monahale din cuprinsul Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.

Calendarul creștin-ortodox pe anul 2022 poate fi achiziționat de la librăriile și magazinele de cărți și obiecte bisericești ale Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților (Depozitul de Colportaj, Pangarul „Arimateea – Bucurii pentru suflet” etc.) și va fi disponibil în pangarele bisericilor.

Conform hotărârii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, Anul 2022 este dedicat rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului, precum și sfinților isihaști Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama și Paisie de la Neamț, informație vizibilă pe coperta calendarului, care este ilustrată cu icoana „Maica Domnului – Oranta”, fragment preluat dintr-o compoziție iconografică a pictorului Gabriel Ursutz.

Sectorul Editură și Tipografie