A APĂRUT CALENDARUL CREȘTIN-ORTODOX PE ANUL 2023

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților a pus în vânzare Calendarul creștin-ortodox pe Anul 2023 în patru formate: de birou, tip filă (de perete), tip foaie (de perete) și tip agendă.

Calendarul de birou este însoțit de reprezentări iconografice care ilustrează ciclul pătimirilor Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava, străjerul Bucovinei, în iconografia Mănăstirilor Sucevița și Voroneț.

Calendarul creștin-ortodox pe Anul 2023, în cele patru formate, poate fi achiziționat de la librăriile și magazinele de cărți și obiecte bisericești ale Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților (Depozitul de Colportaj, Pangarul „Arimateea – Bucurii pentru suflet” etc.) și va fi disponibil în pangarele bisericilor.

Conform hotărârii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, Anul 2023 este consacrat pastorației persoanelor vârstnice și imnografilor și cântăreților bisericești (psalți), după cum sugerează și reprezentările iconografice uzitate.

 

Preot Constantin-Ciprian Blaga

Consilier eparhial în cadrul Sectorului Editură și Tipografie