Răspuns la o scrisoare primită zilele trecute

Nu am făcut, nu fac şi nici nu voi face parte din vreo altă structură decât cea a Bisericii Ortodoxe Române.

Stimaţi cititori,

Am primit o scrisoare din partea unui grup de credincioşi cu următorul conţinut:

Stimaţi cititori şi „Distins grup de credincioşi ortodocşi”, Vă informez că:

1. nu am făcut, nu fac şi nici nu voi face parte din vreo altă structură decât cea a Bisericii Ortodoxe Române, care este Sfântul Sinod,

şi

2. la hirotonia întru arhiereu am depus jurământ în faţa lui Dumnezeu în prezenţa ierarhilor hirotonisitori, nicidecum în faţa preşedintelui şi a primului ministru. Ei, potrivit legislaţiei în vigoare, doar au recunoscut alegerea mea ca Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor prin Decretul Prezidenţial nr. 16 din 1 martie 1991.

Spre edificare, Vă rog să lecturaţi materialul de mai jos, care a fost supus, la data primirii, atenţiei Preafericitului Părinte Patriarh.

Aşadar, nădăjduind că v-aţi edificat asupra realităţii că ierarhul locului face parte doar din structura Bisericii Ortodoxe Române, Vă doresc pace, linişte şi mântuire!

† CALINIC

Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților