Slujbă arhierească la biserica “Sfântul Mina”


I.P.S. PIMEN rostind cuvant de invatatura la Biserica Sfantul Mina
I.P.S. PIMEN rostind cuvânt de învatatura la Biserica Sfântul Mina

Miercuri 11 noiembrie 2009 s-a săvârşit slujba arhierească la biserica „Sfântul Mina” din cartierul Obcini, Protopopiatul Suceava II. Sfânta Liturghie a fost săvârşită de către I.P.S. Pimen, Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor, înconjurat de un sobor de preoţi (vicar administrativ, consilieri, protopopi, inspectori) şi diaconi.

La sfârşitul Sfintei Liturghii, Î.P.S. Arhiepiscop Pimen a rostit un cuvânt de învăţătură pentru mulţimea de credincioşi prezenţi la slujbă.

În încheiere P.C. Pr. Cătălin Axinte, parohul bisericii „Sf. Mina” a mulţumit Înaltpreasfinţitului Pimen pentru prezenţă, cuvântul de învăţătură şi dragostea părintească şi purtarea de grijă manifestată atât faţă de preoţii din eparhie cât şi faţă de credincioşi.

A urmat agapa frăţească.