Mesajul IPS Pimen cu ocazia Zilei Poliției Române

În istoria fiecărui neam trăitor pe faţa pământului au existat instituţii însărcinate cu privegherea îndeplinirii regulilor de împreună-vieţuire. În istoria Neamului nostru, una dintre aceste instituţii a fost Poliţia, indiferent de numele pe care-l va fi purtat, care alături de Biserică şi de Domnie au contribuit la păstrarea normelor morale şi sociale în decursul vremii.

Sărbătorirea astăzi, în ziua marelui praznic al Bunei Vestiri, şi ziua Poliţiei Române, Ne oferă prilejul de a Ne alătura tuturor celor care, cu bună-credinţă şi inimă curată, la ceas aniversar transmit tuturor polițiștilor, cele mai calde urări de sănătate și succes în activitate, mulțumindu-le familiilor acestora că i-au susținut în activitate, că le-au fost alături și i-au încurajat, atunci când acordau mai mult timp profesiei decât vieții familiale.

La mulți ani, tuturor polițiștilor români!

 

PIMEN

Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor