Început de nou an şcolar la Seminarul Teologic „Sfântul Mitropolit Dosoftei” Suceava

Marţi, ora 10, porţile Seminarului Teologic au fost din nou deschise pentru începerea unui nou an şcolar.
Părintele director Silvestru Ţurcă împreună cu părinţii profesori au întâmpinat în paraclisul Seminarului pe Înaltpresfinţitul Arhiepiscop Pimen, care a fost prezent şi anul acesta la slujba de deschidere a anului şcolar.
Şlujba de sfinţire a apei (Agheazma mică) şi Te-Deum-ul au fost săvârşite de părinţii profesori, părintele spiritual, în frunte cu P.C. Pr. prof. Silvestru Ţurcă, Directorul Seminarului.
La slujbă au mai participat dl. Virginel Iordache, inspector-general adjunct, din partea Inspectoratului Şcolar Judeţean Suceava, elevii seminarului care au dat răspunsurile la strană şi părinţii elevilor.

Cuvântul Înaltpresfinţiei Sale Arhiepiscopul Pimen la deschiderea anului şcolar 2009