De casă nouă, la Ţibeni

După nenorocirea care s-a abătut asupra Ţibeniului la sfârşitul lunii iulie a.c., familia Vasile şi Zenovia Scârlat s-au reîntors la vatră, într-o casă nouă, frumoasă, ridicată prin grija Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor şi sfinţită ieri de însuşi Înalt Prea Sfinţitul Pimen, împreună cu un sobor de preoţi: PC pr. consilier economic Cătălin Axinte, protopopul de Rădăuţi Nicolae Vârtea şi PC pr. consilier filantropie Petru Crăciun.
„Am patru copiii, un băiat şi trei fete, iar una dintre ele se află la muncă, în Italia, la Torino… Ei nu puteau să mă ajute să mi refac casa! Prima viitură a avut 70 cm, a doua în schimb mi-a luat agoniseala. Am fost evacuaţi cu toţii pe un deal din apropiere”, ne-a declarat Vasile Scârlat. El îşi deapănă mai departe firul dramei prin care a trecut: „După cum vedeţi, am locuit o săptămână, după a doua viitură, la o fată din comuna Satu Mare, apoi, într-un modul mobil, pus la dispoziţia sinistraţilor din Ţibeni de primarul municipiului Râmnicu Vâlcea, Mircea Gutău, el însuşi localnic de aici. În acest modul am locuit până în urmă cu câteva zile…”. Vasile Scârlat are 68 de ani şi îşi duce existenţa de pe o zi pe alta dintr-o pensie de 392 lei. Fata sa din Torino nu şi-a putut ajuta tatăl, deoarece, cum ne-a mărturisit localnicul, la rândul ei îşi zideşte casă într un alt sat. Apele „negre” au trecut şi soarele a răsărit din nou peste familia Scârlat, parcă într-o altă existenţă, deşi tot pe uliţa satului calamitat, la nr. 36.