Biserica parohiei Dumbrava, resfinţită de IPS Pimen


Înalt Preasfinţitul Pimen, Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor, a resfinţit duminică, 13 noiembrie, Biserica “Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din filia Dumbrava a parohiei Româneşti, Protopopiatul Rădăuţi. Slujba din filia Dumbrava a reprezentat încununarea eforturilor depuse timp de doi ani la reabilitarea lăcaşului de cult.Biserica “Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” datează din anul 1872, fiind ctitorie a lui Vasile Zorniciuc. Părintele paroh Marius Balan a explicat că nu există date despre sfinţirea acestui sfânt lăcaş. “Ultimele date pe care le avem sunt din anul 1955, când lăcaşul de cult a fost resfinţit de vrednicul de pomenire mitropolit Sebastian Rusan. Între anii 2009-2011, prin dragostea credincioşilor şi a unor oameni de bună credinţă din satul Bosanci, s-au realizat lucrări de renovare a bisericii. De asemenea, s-a ridicat o casă socială pentru agapele frăţeşti. Filia Dumbrava a parohiei Româneşti este misionară, având 50 de case”, preot paroh Marius Balan.