Apel umanitar sinistraţi

ARHIEPISCOPIA SUCEVEI ŞI RĂDĂUŢILOR
BIROUL DE PRESĂ‚
CENTRUL EPARHIAL SUCEAVA

str. Vasile Bumbac, nr. 14, cod. 720071, Suceava,
tel./fax: 0230/521295

Ca urmare a precipitaţiilor abundente înregistrate în ultimele zile în judeţul Suceava, din încredintarea I.P.S. Arhiepiscop Pimen, Permanenţa Consiliului eparhial convocată în data de 26 iulie a.c., ora 10.00, de către P.C. Pr. Gheorghe Bradatanu, consilier administrativ, a hotărât următoarele:
1. Persoana de contact din partea Arhiepiscopiei in situatiile de urgenta (inundatii, cutremure, etc.) cu autoritatile judetene (Prefectura, Consiliul Judetean si organismele abilitate) este P.C. Pr. Catalin Axinte, Consilier economic.
2. Persoana de contact in relatiile cu Primaria Municipiului Suceava, in asemenea situatii, din partea Arhiepiscopiei Sucevei si Radautilor este P.C. Protopop Minu Mititelu, Protopopiatul Suceava II.

3. In teren s-au luat urmatoarele masuri:
a) P.C. Preoti, Parohi, staretii si egumenii de la manastiri, in cadrul Sfintei Liturghii de duminica, 27 iulie a.c., impreuna cu credinciosii vor inalta rugaciuni catre Bunul Dumnezeu pentru incetarea ploilor;
b) Tot in aceasta duminica P.C. Preoti Parohi, stareti si egumeni vor constitui comitete de credinciosi si vor face apel pentru colecte de bani si materiale de constructie, in vederea ajutorarii familiilor sinistrate in urma inundatiilor de pe raza Arhiepiscopiei Sucevei si Radautilor. Colecta la biserici pentru sinistrati se va face timp de o luna (1-31 august a.c.)
c) Incepand cu data de 28 iulie, P.C. Preoti si Protopopi vor raporta la Centrul eparhial situatia din fiecare parohie (case inundate, daramate, oameni ramasi fara acoperis).
Facem pe aceasta cale apel catre toti credinciosii Bisericii noastre, si-i rugam in numele Milostivului Dumnezeu sa-i ajute pe fratii nostri intru Hristos, care au suferit de pe urma inundatiilor, cu bani si materiale de constructii.
Donatii in conturile:
USD: RO30 RNCB 0234 0370 1091 0004
EUR: RO46 RNCB 0234 0370 1091 0007
RO51 RNCB 0234 0370 1091 0014 deschis la BCR Suceava
BIROUL DE PRESA AL ARHIEPISCOPIEI SUCEVEI SI RADAUTILOR